تأثیر مسدودی تلگرام و اینستاگرام بر کسب‌ و ‌کارهای اینترنتی

آموزش ساخت اکانت بیت کوین
ساخت حساب بیت کوینی
۱۰/۱۲/۱۳۹۶
کیف پول بیت کوین - بیت کوینی ها
کیف پول بیت کوین چیست؟ روش ساخت کیف پول بیت کوین
۱۰/۱۵/۱۳۹۶

تأثیر مسدودی تلگرام و اینستاگرام بر کسب‌ و ‌کارهای اینترنتی

بیت کوین - تلگرام

به گفته نایب رئیس کمیسیون کسب و کارهای نوین اتاق ایران ۱۰ تا ۱۵ هزار کسب و کار به صورت کاملا مجازی اداره می شوند. همچنین او افزوده است که : “چگونه می توانیم دم از دولت الکترونیک بزنیم وقتی که هنوز درگیر فیلترینگ یکباره شبکه های اجتماعی هستیم؟”

چند روزی است بازار کسب و کارهای تلگرامی و اینستاگرامی به شدت از رونق افتاده است ؛ پس از کشیده شدن تجمعات مردمی از شهرهای مختلف به خیابان های مرکزی پایتخت ، تلگرام و اینستگرام در ابتدا دچار اشکال و سپس به صورت کامل از دسترس خارج گردیدند .

با وجود اظهار نظر وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات مبنی بر موقتی بودن فیلترینگ تلگرام و اینستگرام ، اما همین چند روز اختلال در اوضاع عمومی کشور ، کافی بود تا فروش بسیاری از کانال ها و پیج ها به صفر رسیده و به تبع آن بازارهای حقیقی نیز از رونق بیوفتد ؛ تا جایی که طبق نظر برخی از کارشناسان تحقیق بازار با ادامه این روند ، تجارت های مجازی شبکه های اجتماعی دچار ورشکستگی کامل خواهند شد .

دولت الکترونیک یا فیلترینگ شبکه های اجتماعی :

یکی از شعارهای دولت های دهه اخیر “دولت الکترونیک” بوده و هست . به صورتی که علاوه بر اینکه اداره کشور بر پایه الکترونیک شدن فرآیندهاست ، حتی مراودات اداری به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گره خورده است . با ادامه فیلترینگ این شبکه ها به مرور اعتماد کاربران به آن ها از بین رفته و هم دولت دچار زیان خواهد شد و هم مردم . بدیهی است که سایت ها از ظرفیت پاسخگویی کامل و برآورده کردن نیازهای کاربران برخوردار نیستند و هیچ گاه جایگزین مناسبی برای شبکه های اجتماعی نخواهند بود .

علاوه بر اینکه برخی از ارتباطات دورن سازمانی و برون سازمانی دولت نیز با تلگرام انجام می گیرد ، بیشتر تبلیغات کسب و کارهای مجازی با استفاده از این دو شبکه انجام می پذیرد . با وجود این مشکلات نباید توقع خروج از رکود و رونق کسب و کار در کشور را داشت .

نقش شبکه های اجتماعی در کاهش سفرها و مهاجرت ها :

تلگرام و اینستاگرام در ایران فقط یک شبکه پیام رسان اجتماعی نیست . این شبکه ها به کمک بسیاری از خلاهای الکترونیکی کشور آمده و باعث شکل گیری برخی از مشاغل گردیده است . بسیاری از صاحبان مشاغل که محدودیت فعالیت آنها تنها به شهرهای کوچک محدود می شدند ، با دسترسی به این شبکه ها و بدون مهاجرت به شهرهای بزرگ مانند تهران ، فعالیت خود را توسعه و معیشت خود را تامین می کنند . با بسته شدن این شبکه ها دریچه های تجاری بسیاری در کشور بسته خواهد شد .

در حالی که برخی از آمارها از ۱۰ تا ۱۵ هزار کسب و کار مجازی در کشور حکایت دارد ، باید آمار فروشگاه هایی که برای تبلیغات از شبکه های اجتماعی پر طرفدار استفاده می کنند نیز به آنها اضافه گردد . با ادامه روند فیلترینگ کسب و کارهای تمام فروشگاه های مجازی در آستانه ورشکستگی قرار خواهند گرفت . بدیهی است که با تعطیلی تلگرام و اینستگرام فروش این محصولات به صفر رسیده و حتی با جایگزینی شبکه های دیگر مشکل آن ها رفع نخواهد گردید . برای مثال برخی از فروشگاه های مجازی بیش از ۳ سال برای جذب فالوور و تثبیت در بازار فعالیت داشته و زحمت کشیده اند .با جابجایی به شبکه های دیگر از قبیل واتساپ کسب و کار آن ها دچار زیان های چشمگیر خواهد شد .

نگرانی از ادامه فیلترینگ :

یکی از مهم ترین دلایل نگران کننده ادامه فیلترینگ عدم وجود جایگزین مناسب بومی برای آن هاست . در حال حاضر بیش از  ۴۰ میلیون ایرانی عضو تلگرام هستند ؛ این در حالی است که شبکه های بومی سروش و گپ دارای تنها ۱ میلیون کاربر می باشند . آمارها حاکی از وجود ۶۰۰ هزار کانال ایرانی در شبکه تلگرام است که طی تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان ، بیش از ۴۰ درصد از آن فروشگاه های مجازی فعال هستند .

سوالی که در این میان مطرح است این است که با وجود فیلترینگ این شبکه های پرطرفدار چگونه و در چه بستری ۹۰۰ هزار شغل در حوزه آی سی تی که در برنامه دولت می باشد تحقق خواهد یافت؟؟؟

دیدگاه ها بسته شده است